Aktywny tryb życia

Od kilku lat można zauważyć wzmożone zainteresowanie nowym, lepszym trybem życia, które zmienia nasze podejście i tryb spędzania wolnego czasu. Zdrowe i aktywne życie wynoszone jest na piedestał i zyskuje coraz więcej zwolenników. O tym, że jest to dobra droga, wiemy nie od dziś. Jednak dopiero te ostatnie lata pokazały nam, jak ten trend stał się popularny. Ludzie masowo rzucają palenie, zaczynają biegać, czy ćwiczyć sylwetkę na siłowni. Czas po pracy, który zwykle spędzali przed telewizorem czy w pubie ze znajomymi przy przysłowiowym piwku, zamieniają na aktywności sportowe. Moda na bycie „FIT” zatacza coraz szersze kręgi i wciąga w swój wir kolejne osoby. Nareszcie!

Nie ma jednak róży bez kolców. Mimo że aktywności fizyczne zbawiennie wpływają na ogólny stan zdrowia naszego społeczeństwa, to większość osób zabiera się do nich bez należytego przygotowania – rozgrzewki, rozciągnięcia mięśni czy suchej zaprawy. Często po paru przebieżkach osiedlowymi trasami, za namową i w towarzystwie znajomych, startują w maratonie – eksploatując organizm ponad granice swoich możliwości. Takie heroiczne, ale i lekkomyślne wyczyny często kończą się poważnymi kontuzjami, które potrafią wyeliminować śmiałka z nowej „aktywnej” drogi na długie miesiące, a nawet lata.

Co się stanie, jeżeli jednak dotknie nas kontuzja? Bez wątpienia na pewien czas musimy zaprzestać większości sportowych ekscesów. Co gorsza, nasze dotychczasowe aktywności związane z załatwianiem codziennych spraw też mogą ucierpieć, a ich wykonywanie może wiązać się z dodatkowym wysiłkiem, a nawet bólem.

Konieczna staje się więc rehabilitacja, połączona z wizytami u specjalistów, takich jak masażysta, fizjoterapeuta i ortopeda Bydgoszcz tak jak i inne miasta organizuje wiele maratonów, półmaratonów, często charytatywnych, w których przecież „wypada” wystartować. Jednak jak mówi stare polskie porzekadło – co nagle to po diable, dlatego decydując się na udział w tym wyczerpującym biegu, powinniśmy dobrze to przemyśleć, rozważyć wszystkie „za” i „przeciw” oraz odpowiednio się wcześniej przygotować – licząc siły na zamiary.