Odpowiednie nawodnienie organizmu

Jak wszyscy dobrze wiemy człowiek bardziej potrzebuje wody niż jedzenia, szczególnie w upalne dni czy podczas wysiłku. Mówi się, że bez jedzenie człowiek jest w stanie wytrzymać 2 tygodnie, a bez wody tylko 3 dni! Odpowiednie nawodnienie ma także wpływ na nasze samopoczucie na co dzień. Woda jest zaraz po tlenie najważniejszą substancją dla naszego organizmu bez której nie bylibyśmy w stanie żyć.

Nasuwa się pytanie ile tak naprawdę potrzebujemy wody na co dzień? Na ten temat były prowadzone różne badania. Wynikło z ich, że dzienne zapotrzebowanie wody dla kobiet to 2000 ml, a dla mężczyzn 2500 ml. Należy pamiętać, że nie jest tu mowa o wodzie w czystej postaci ale także o tą zawartą w jedzeniu, zupach i wszystkich innych napojach. Nie wiem czy trzeba o tym jeszcze wspominać ale w trakcie uprawiania sportów czy wykonywania ciężkiej pracy fizycznej, zapotrzebowanie na wodę zwiększa się diametralnie, szczególnie kiedy znajdujemy się na powietrzu, świeci słońce i temperatura jest wysoka. O odpowiednim nawodnieniu muszą także pamiętać osoby starsze, którym pragnienie częściowo zanika co jest złudzeniem, ponieważ potrzeba pozostaje ta sama. Istotne jest ono również w przypadku osób dbających o linię lub chcących się odchudzić.

3 szklanki wody z cytryną

Najlepszym sposobem na nawodnienie organizmu jest sięgnięcie po napój izotoniczny. Napoje takie nawadniają nasz organizm w najszybszy sposób dostarczając nam wszystkie wartości odżywcze, które tracimy podczas wysiłku. Najlepsze jest to, że taki izotonik możemy sobie zrobić sami w domu, zamiast kupować gotowy w sklepie, który uzyskuje to wszystko chemią. Taki zrobiony w domu będzie w 100% naturalny. Wystarczy nam do tego woda, szczypta soli, sok z jednej cytryny i co bardzo ważne miód około 100 gramów. Miód działa przeciwzapalnie i dostarcza nam energii w postaci sacharozy i fruktozy, a sól pozwoli zatrzymać wodę w organizmie. Oprócz soku z cytryny, możemy oczywiście użyć innych owoców które mamy pod ręką, ale cytryna jest wskazana najbardziej dzięki jej właściwością.