Zioła i fitoterapia

Zioła znajdują zastosowanie w wielu obszarach naszego życia (kuchnia, medycyna, kosmetologia, itp.). Wiedza o ziołach w ubiegłych wiekach przeznaczona była dla wąskiej grupy ludzi. W naszych czasach wiedzę o ziołolecznictwie chce posiąść prawie każdy z nas. Dowiedziono, że leki roślinne rzeczywiście są skuteczne, ale to wcale nie oznacza, że w każdej sytuacji pomagają. Dziś taką wiedzę – mniejszą, czy obszerniejszą – posiada prawie każdy. Ziołolecznictwo stało się modne i jest po prostu „trendy”.

Nauka wielokrotnie dowiodła już, że wiele syntetycznych leków, kosmetyków, a nawet przypraw wpływa niekorzystnie na nasz organizm, wywołując działania uboczne. Stąd tak powszechne zainteresowanie środkami naturalnymi. Natura pokazała na przykładzie bardzo wielu roślin, że potrafi łączyć substancje o silnym działaniu z innymi, które łagodząc ich szkodliwe skutki. Ze środków naturalnych korzysta dziś powszechnie medycyna i farmacja, doceniając ich właściwości lecznicze, często porównywalne z właściwościami leków syntetycznych. Lekarze nie negują ich skutecznego oddziaływania na wiele chorób i w zalecanej terapii często je łączą.

W zdobywaniu wiedzy na temat zastosowania ziół każdemu z nas pomocne są wydawane w coraz większych ilościach wszelkiego rodzaju książki, poradniki, zielniki czy encyklopedie ziół. Pozwalają one rozróżniać rośliny zdrowe, chronione, od roślin toksycznych, czy wręcz trujących. Każdy z zainteresowanych tematem chce posiadać wiedzę: jak zioła wyglądają, gdzie i kiedy rosną, gdzie i kiedy należy je zbierać, które części roślin należy wykorzystywać (liście, kwiaty, owoce, nasiona, kłącza, czy korzenie), a przede wszystkim na jakie dolegliwości są skuteczne i do jakich celów mogą być wykorzystywane. Samodzielne zbieranie i suszenie tych roślin staje się dziś bardzo popularne.

Należy jednak zawsze pamiętać, że obok łagodnych, istnieją zioła niebezpieczne, a czasem trujące. Natura stwarza nam możliwości – my edukujmy się i poszerzajmy własną wiedzę na ten temat. Pozwoli to sięgać nam po zioła ostrożniej i nie nadużywać ich. Najbezpieczniejsze dla nas kuracje to lekkie napary, odwary, herbatki, syropy, nalewki, inhalacje, olejki, płukania i kąpiele. Silne stężenie nie musi być wcale skuteczne.

Obecna moda na zioła powinna iść w parze z wiedzą na ich temat. Korzystajmy z natury i dobroczynnego leczniczego wpływu ziół na nasz organizm, ale zawsze róbmy to z rozwagą, regularnością, umiarkowaniem i cierpliwością. Stosujmy je umiejętnie, nie nadużywając, a na pewno wyleczą wiele naszych banalnych i bardziej dotkliwych dolegliwości oraz zapobiegną niejednej wizycie u lekarza.